חינוך, זוגיות ומשפחה | חב''ד שעל אתר 22

חב''ד שעל אתר > חינוך, זוגיות ומשפחה

חינוך, זוגיות ומשפחה

מדור חינוך, זוגיות ומשפחה מאת: יצחק ריבקין. יועץ חינוכי בעל ניסיון רב, הניחן ביכולת אבחון אינטואיטיבי. מחבר הספר 'לאהוב ולחנך'. ידיו רב לו במתן פתרונות חינוכיים בכל הקשור לחינוך.

פורום חינוך ומשפחה

יוסף-חיים בולטון

בין המותר לאסור

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי, מנחה נישואין ומשפחה

חשוב לזכור כי רבים הם המגיעים אל עולם חיי הנישואין ללא שהייתה בידם ההתנסות וההכשרה הראויים לשם ניהול תקין של חייהם כזוג וחלק בלתי מבוטל של תהליכי הלמידה באים אליהם 'תוך כדי' מרוץ החיים..

צמיחה

הרב יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

הנקודה המבדילה בין שימור מצב ובין התפתחות תהליך של צמיחה, תהליך היכול להביא כל אדם אל פסגות הגבוהות מאלה שהעיז לחשוב עליהן בעברו. האדם מסוגל להפיק מעצמו הרבה מעבר לכל תחזית או מדידה הקובעת את מנת משכלו, הכול תלוי ביכולת ההנעה שלו, ברצון לכבוש פסגות מבלי הבט על חוות הדעת אודותיו

התמודדות

יצחק ריבקין יועץ חינוכי, מנחה נישואין ומשפחה

חישולו של ילד רך מתחילה עם הפצעתו אל העולם, הצבת הגבולות וההכוונה להתמודדות ראויה עם מגוון של מצבים תואמי רמת גילו. תמיד חשוב להעלות את הדרישה, אולם בהחלט לא את הציפייה.

דמיון

הרב יצחק ריבקין - יועץ חינוכי , מנחה נישואין ומשפחה

יש בני אדם שאינם קשובים להלך הרוח הרווח סביבם ובמקום זאת הם מעדיפים להתכנס אל תוך דל"ת אמותיהם ללא כל ניסיון אמיתי לברר את מהלכי האירועים הסובבים אותם כך שמבחירה הם מעדיפים לחיות בבועה עצמאית המתבדלת מכל הקורה ביקום..

שינויים

הרב יצחק ריבקין - יועץ חינוכי , מנחה נישואין ומשפחה

העולם אינו בר שינוי, בני האדם הינם ברי שינוי. העולם מתקיים על פי תכנית רב שנתית שהתווה לו בורא העולם בששת ימי הבריאה ואינו בר בחירה, הכול מתנהל בו כביום בריאתו, דייריו האנושיים הם אלו שחוננו ביכולות הבחירה והשליטה על מעשיהם.

כוונה

הרב יצחק ריבקין - יועץ חינוכי , מנחה נישואין ומשפחה

זה לא שעל האדם חלה החובה להתהלך עם מסנן צמוד אל פיו ולהעביר בעדו כל אמירה שלו, אולם לחלוטין חשוב מאוד שכל אמירה תהיה תוצר של חשיבה מקדימה. חשיבה על הדרך בה תתקבלנה אמירותיו תוך שקלול מלא של רגישויות הזולת.

שינוי

הרב יצחק ריבקין - יועץ חינוכי , מנחה נישואין ומשפחה

רבים הם בני הזוג המגיעים אל עולם הנישואין מתוך מטרה ברורה ומוצהרת, הם באו כדי לשנות . . . הם מתחילים את דרכם החדשה מיד בלוחמת פנים אל פנים, דבר המביא אותם היישר אל המציאות בה בן הזוג 'משיב אש' ואינו ממתין עד להתארגנותו המחודשת של 'התוקף' שלא תמיד מבין על מה הזעם המופנה כלפיו 'הוא בסך הכול רצה לשנות לטובה את בן הזוג' ...

למטה

הרב יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

ישנם מצבים בהם עומד האדם בפני שוקת שבשורה, אין הוא יודע כלל כיצד עליו להמשיך ולמשוך את עגלת חייו, המעמסה נראית בלתי נסבלת וכלל אינו יודע עם מה וכיצד יקום אל יום המחר...

ממעמקים

יצחק ריבקין - יועץ חינוכי

כשמשדרים אמת לכל אורך הדרך, מקבלים אותה בעוצמה גוברת והולכת ועל אחת כמה וכמה כשמנחילים לבני הדור הבא את הצורך לעשות הכול מעומק הטוב גם ברבדים הנסתרים ביותר

צֶדֶק צֶדֶק תִּרְדוֹף

יצחק ריבקין - יועץ חינוכי

יש בני אדם המוכנים בשם הצדק האישי שלהם לרדוף עד חרמה את כל הבא במגע עמם ואין זה משנה כלל מהי מדת קרבתו אליהם, הם מוכנים לעגן את עשייתם באילנות גבוהים ולהגיע לשם הצורך אף עד משה רבנו ע"ה ובלבד שיוכלו להציג תימוכין לאופן ואופי התנהגותם

אי עשייה מול עשייה

יצחק ריבקין - יועץ חינוכי

כוחה של מילה רב ביותר וכל עוד משתמשים בה בתבונה הרי שאין קץ לעשייה החיובית המגיעה בעקבותיה ולעיתים נוטים אנו כבר לשכוח מהמילים הטובות אותן אמרנו שלא בשימת לב מספקת, אולם מקבל המחמאה לעולם לא ישכח זאת.

דימוי עצמי

יצחק ריבקין – יועץ חינוכי

בכל צמתי החיים באים לידי ביטוי מאגרי תעצומות הנפש של האדם והאופן בו הם נבנו. כשהבניה נעשית בצמידות לקווי מתאר ברורים הרי שהעשייה ההמשכית תהיה בעוצמה תואמת מצב והתגובות לכל אירוע בחיי היום יום יהיו תמיד במינון הנכון תוך שילוב מושלם של רגש ושכל כך שהעומד ממול יהיה כלי כדי להכיל את עוצמת התגובה ואף להסיק דרכה את המסקנות המתבקשות.

פִּינוּק

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

חינוך מפנק באופן מוגזם בונה דמות אנוכית המביטה על כל העולם במבט שאינו תואם מציאות. כשהדברים מגיעים מתוך רצון אדיר להשלים חסכים אישיים ומתן פיצוי עצמי, הרי שיש לבלום את המהלך בעודו באיבו.

הילקוט

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

הבה נקיים שיחת היכרות עם אבני הדרך שנאספו אל ילקוט החיים שלנו...

השלכות

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

קל ביותר להשתחרר ממטלות חשובות ככל שיהיו, די לו לאדם שלא יבצע אותן כהלכתן והוא משוחרר לחלוטין...

לקחת פיקוד

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

תופעת חדלות האישים בעת הצורך מביאה בכנפיה תופעות רבות של אי הבנה עד כדי פירוק תאים משפחתיים

מסוגלות

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

לעולם אין לחסום מהלכים, חשוב ביותר 'לזרום' עם האדם ורגשותיו

לתת

יצחק ריבקין, יועץ חינוכי

תא משפחתי הנבנה על גבי יסודות של נתינה טהורה שכזו הוא בעל הסיכויים הרבים ביותר להמשכיות

1 2 3 4 5 6 7 8 >
הדפסה שלח לחבר שתף